Saunováním ke zdraví
Máte problémy s imunitním systémem? Býváte často nachlazení? Pak vyzkoušejte pravidelné saunování, které napomáhá k tomu, abychom se nemocem vyhýbali a zachovali si zdraví a dobrou kondici.
Vliv saunování na zdraví člověka
Saunování je jedním z druhů Termoterapie (léčebné metody), která funguje na principu hormeze, tedy příznivého účinku mírné zátěže na organismus. Mírnou zátěží je v případě saunování přehřátí organismu na normální tělesnou teplotu.
Saunování je doporučováno při problémech s imunitním systémem, jako prevence proti nachlazení, chřipkám a dalším infekčním onemocněním dýchacích cest. Klinické studie také prokázaly, že pravidelným saunováním může dojít ke snížení cukru v krvi diabetiků. Dále zlepšuje celkové prokrvení organismu a dochází k posílení srdce, což zabraňuje jeho selhání, a to především u kardiaků.
Střídáním teploty se zlepšuje prokrvení pokožky a dochází k regulaci obsahu podkožního tuku. V neposlední řadě je sauna skvělým místem pro relaxaci. Má uklidňující účinky, pomáhá odstraňovat nervozitu, stres a tísnivé pocity, a navozuje příjemné pocity a dobrou náladu. Také je skvělým bojovníkem proti migrénám, nespavosti a vyčerpanosti.
Jak se správně saunovat?
Správné saunování má své určité zásady, které je potřeba dodržovat. Na každou návštěvu v sauně byste si měli vyhradit minimálně 90 minut času. Člověk by neměl jít do sauny hladový, ale ani s plným žaludkem. A jaká jsou tedy pravidla saunování?
1. Před vstupem do sauny se vždy osprchujte a omyjte mýdlem, abyste odstranili všechny nečistoty z vašeho těla. Poté se důkladně osušte. Nazí, zabalení do prostěradla nebo ručníku můžete vejít do sauny.
2. Teplo v sauně stoupá nahoru, což znamená, že čím výše sedíte, tím větší je teplo. Ze začátku se tedy doporučuje sedět ve spodní částí a poté se postupně přesouvat na horní lavice. Nejlepší poloha při saunování je v leže, případně v sedě, ale s chodidly na stejné lavici.
3. V sauně bychom měli dýchat nosem. Při pálení nosu lze dýchat ústy, ale vždy si nos i ústa zakryjte dlaní. Délka pobytu v sauně je individuální, většinou se hovoří o 10 – 15 minutách. Vždy zůstávejte v sauně tak dlouho, dokud je vám to příjemné.
4. Po ohřátí organismu následuje ochlazení. Opláchněte se pod studenou sprchou nebo se využijte ochlazovací bazének. Ochlazování by nemělo být delší jak 5 minut.
5. Po ochlazení se osušte a ulehněte na 10 minut do odpočívárny, kde byste měli doplnit tekutiny. Saunováním se vypotí přibližně 2 litry potu. Celý proces (přehřátí – ochlazení – odpočinek) opakujte 2 – 3x.
Finské sauny
Tradičním typem jsou finské sauny, které se stále těší velké oblibě. Vysoká teplota, které se může pohybovat až okolo 90 °C, působí pozitivně na lidský organismus, podporuje látkovou výměnu, uvolňuje klouby a svaly a podporuje funkci srdce nebo ledvin.
Infrasauny
V dnešní době se stávají velmi oblíbené infrasauny. Infračervené záření, na kterém je saunování v infrasauně založeno, prohřívá tělo hluboko do svalové tkáně, čím dochází k prohřátí a uvolnění našeho organismu. Infrasauna je skvělou zbraní proti nemocem a má pozitivní vliv na naši psychiku, napomáhá proti bolestem kloubů a svalů. Infrasauny jsou také skvělým pomocníkem v boji s přebytečnými kily a infračervené paprsky působí proti celulitidě.