Pozor! Díky těmto věcem stárneme!
Když bychom se měli zamyslet nad tím, v kolika letech se „staří“ jako takové začíná na ženách projevovat, odpověď by byla hodně nejasná. Přitom věkově stárneme stejně, ale vypadáme jinak – to vše má na svědomí celá řada věcí – choroby, přibývání na váze, neaktivita atd. Ano, celá řada věcí skutečně přispěje k tomu, že stárnete rychleji, což se projeví nejen na vašem těle, ale i na vašem vzhledu a vnitřním zdraví.
Je samozřejmé, že stárnutí opravdu nezabráníme. Pokud ale existuje něco, čemu zabránit stoprocentně můžeme, tak je to to, jak ve svém věku vypadáme. Dalo by se i říct, že stárnutí je rizikovým faktorem číslo jedna pro mnohé lidi a zejména ženy z něj mají opravdový strach. Jak už bylo řečeno, existují věci, které rozkládají naše tělo zevnitř a náš věk je mnohdy opravdu jen číslo. Dochází k poškození orgánů a tkání (včetně naší pokožky), což vede k degenerativním onemocněním. Které věci/procesy vlastně přispívají tomu, že stárneme rychleji?
První proces nazýváme oxidace, tedy překyselení lidského organismu. Jedná se vlastně o jeden z nejnebezpečnějších degenerativních zdravotních problémů vůbec. Ptáte se proč? Protože mu lidé nevěnují pozornost. Důležité je, aby byly v rovnováze lásky kyselé a zásadité. Pokud je stav kyselin v nadbytku, nemoc se zhoršuje. Mezi příčiny překyselení patří např. nesprávná výživa, špatné stravovací návyky, narušení střevní flóry, nedostatek tekutin, stres nebo duševní zátěž.
Druhý proces, který nám dokonale dopomůže k tomu, abychom své tělo zničili a vypadaly starší, se nazývá zánět. Zánět obecně je výchozím bodem pro srdeční choroby, obezitu, cukrovku nebo rakovinu. Krom oxidace a zánětů je ale rizikový i stres. Jedná se vlastně o reakci organismu na působící psychickou nebo fyzickou zátěž. Obzvláště špatné je, že stres ovlivňuje negativně nejen naše tělo, ale také mozek, paměť a myšlení.
Poslední věc, která nás popohání k degeneraci vlastního těla, je cukr. Nejen že se díky němu ukládá tuk, ale také způsobuje celou řadu nemocí.
Nyní si tedy říkáte, co máte dělat, aby se nestalo, že budete mít jednoho dne obrovské problémy způsobené právě např. oxidací nebo stresem. Jako první radu vám určitě doporučujeme cvičit. Nejen že posílíte svou psychiku a tělo, ale také se vám zlepší nálada. Pokud nemáte rádi cvičení typu běh, posilování nebo jízdu na kole, klidně postačí jen procházka. Aktivní pohyb provádějte každý den cca 30-45 minut. Pokud zvolíte zmíněnou procházku, zkuste ji rychlejším tempem. Snížíte tak riziko srdečních chorob, rakoviny, diabetu a depresí.
To ale samozřejmě nestačí. Říkáte si, co ještě pomůže k tomu, abych se cítila lépe? Potravinové doplňky! Skutečně, určitě si pořiďte tyto: omega-3 mastné kyseliny (jsou protizánětlivé a fungují přínosně pro mozek a srdce), hořčík (napomáhá správné funkci cévních stěn), vitamín D nebo koenzym Q10 (působí jako palivo pro srdce).
Takže to máme cvičení, potravinové doplňky a? Samozřejmě že jídlo. Jezte vše, co je zdravé pro vaše tělo. Co se tohoto problému týče, určitě se nadlábněte fazolí, ořechů, hořké čokolády nebo lesních plodů. Krom potravin je ale také důležitý pitný režim! Denně pijte nápoje jako je voda, zelený čas a šťáva z granátového jablka. Studie totiž ukazují, že pokud budete pít víc jak pět sklenic vody denně, snížíte riziko onemocnění srdce o 53 %! Zelený čaj působí protizánětlivě, ochrání vás před rakovinou a je to dobrý antioxidant. A bod navíc, podporuje činnost metabolismu, tudíž díky němu rychleji spalujete. Vědci z Izraele říkají, že šťáva z granátového jablka funguje jako přírodní viagra – zde tedy nemusíte uvádět důvod, proč ji pít, že?
A čím to zakončit? Meditací – uvolní se nejen vaše tělo, ale i mysl. Nezapomínejte zhluboka dýchat.