Může sladké za to, že víc jíte?
Máte ve zvyku si denně dát nějakou sladkost? Pokud ano, tento zvyk vám může přinést jak kila navíc, tak celou řadu zdravotních problémů. Bylo také navíc prokázáno, že častá konzumace sladkého způsobuje to, že se zvyšuje chuť k jídlu. Proč jsme na sladkém závislé a jak se této závislosti zbavit?
Jedna z opravdu důležitých věcí je, abyste se naučili, že vaše tělo potřebuje jíst pravidelně. Pokud se vám stává, že pravidelně vynecháváte oběd, večeři nebo svačinu, může se vám stát, nebo se vám možná pravidelně stává, že se snažíte svému tělu dodat energii pomocí jiného způsobu – toho nezdravého. Dodáváte svému tělu energii prostřednictvím nezdravých sladkostí, které jsou plné nezdravého cukru. Naučte se jíst pravidelně. Zejména je důležité je jíst co nejzdravěji. To znamená, že místo svačiny v podobě Mars tyčinky, si dáte např. bílý jogurt s kousky nakrájeného jablka.
Pokud vás zajímá, které živiny snad v těchto pochoutkách chybí, odpověď je jednoduchá. Povětšinou jde o nevyvážený poměr bílkovin a sacharidů. Vaše tělo potřebuje jak dostatek bílkovin, tak dostatek sacharidů. Tyto dvě látky dokážou způsobit, že se budete cítit dlouze syté. Pokud vaše pochoutka obsahuje obrovské množství cukrů a málo bílkovin, je něco špatně.
A jaké jsou vlastně doporučené intervaly mezi jídly? Doporučuje se jíst každé 4h, resp. je důležité začlenit do jídelníčku plnohodnotnou snídaní, malou svačinu (např. nějaký kus ovoce), lehký oběd (doporučuje se výživově hodnotné maso + např. zelenina), odpoledne další svačina (může být mírně vydatnější – ale měla by se skládat ze zdravých potravin), nakonec lehká večeře – opět by měla být v podobném složení, jako oběd.
Jaký je tedy verdikt? Jíst sladké nebo je nejíst? Samozřejmě si můžete občas dopřát něco sladkého, ovšem nemělo by se to stávat pravidlem. Co se těch sladkostí týče, je lepší si místo čokoládové tyčinky, která má obrovské množství kalorií, dát např. sezamovou tyčinku s medem. Dobrý tip, jak se odnaučit být závislá na sladkém, je jednoduchý. Zkuste omezit množství konzumovaného cukru. Jak? Jednoduše, že své tělo naučíte se bez „obejít“. Např. tím, že místo dvou lžiček cukru si dáte pouze jednu do kávy či čaje.