Co jste možná netušili o mléčných výrobcích 2. díl
Pokud si pamatujete ještě na náš první díl článku o tom, co jste možná netušili o mléčných výrobcích, jistě víte, že jsme se nejdříve zaměřili na dva velice známé produkty – mléko a kefír. V dnešním druhém díle si stejně tak povíme něco o produktech, které jistě běžně konzumujete, jsou to sýry a jogurty. Čím jsou nám prospěšné a jaké mýty jsou s těmito produkty spojené?
Pokud začneme sýry, jistě vás nepřekvapí fakt, že se jedná o produkt, který je vyrobený z mléka. Z toho důvodu by se o něm možná dalo tvrdit, že má stejné vlastnosti, jako mléko, ovšem i něco navíc. Krom toho, že sýrů je celá řada a dobře chutnají, je pro vás také důležité vědět, že sýry obsahují hodně bílkovin. A právě bílkoviny pomáhají našemu tělu bránit se před různými viry a bakteriemi, které mohou vyústit v nemoci nebo infekce. Zejména užitečný je sýr v období chřipek a nachlazení, protože skvěle podporuje činnost imunitního systému.
A pokud vás zajímá nějaká fáma okolo sýru, někteří lidé se domnívají, že sýry mohou pomoci člověku zhubnout, to je ale omyl, spíše naopak, sýry totiž obsahují poměrně hodně kalorií (cca 100 g = 350 kcal). Sýry se navíc z poloviny skládají z tuků. Měli by se tedy konzumovat v přiměřeném množství.
A nyní přejděme k dalšímu produktu, který vám je velice známý – jogurt. Na trhu existují miliony různých jogurtů, vesměs mají ale jedno společné, obsahují totiž prospěšné bakterie pro střevní mikroflóru, a protože naše sliny a žaludeční šťávy tyto bakterie ničí, v zažívacím traktu jich „přežívá“ opravdu málo. Z toho důvodu je nutné tyto bakterie v těle udržovat jinými způsoby. A jak vlastně poznáte, že i váš jogurt je zdraví prospěšný? Jednoduše, a to tak, že počet mikroorganismů by neměl být menší než 107/1g výrobku. „Zdravý jogurt“ by také neměl obsahovat konzervační látky, sladidla a mívá krátkou dobu trvanlivosti – déle než 1 měsíc.