Dovolená a potravinová alergie? Víme, jak to zvládnout!
Chystáte se na dovolenou, ale trápí vás fakt, že vám ji nejspíše zkomplikuje vaše potravinová alergie? Pokud ano, poradíme vám, jak ji hravě zvládnout a vyhnout se situacím, kdy byste museli místo dovolené uhánět do nemocnice.
Tip č. 1 – MUSÍTE ZNÁT SVÉ ALERGIE A JEJÍ SPOUŠTĚČE
Udělalo se vám z ničeho nic nevolno, opuchl vám spodní ret nebo máte po celém krku vyrážku a netušíte z čeho je? To je špatně. Každý člověk by se měl nechat důkladně vyšetřit a měl by si zjistit, na co je alergický a také by měl znát veškeré její spouštěče. To je důležité jak v běžném životě, a pak zejména tehdy, když hodláte odcestovat někam jinam. V zahraničí totiž nebude možné případně po celou dobu dovolené konzumovat vlastní přivezené jídlo. To samé platí u vaší celé rodiny. Před dovolenou se proto ujistěte, že máte kompletní přehled o tom, na co jste vy a vaše rodina alergičtí, co alergie způsobuje, případně zda máte dostatek zdravotních „pomůcek“, které vám při výskytu alergie pomohou.
Tip č. 2 – JEZTE VLASTNÍ JÍDLO, DOKUD JE TO MOŽNÉ
Pokud se chystáte na dovolenou např. do Itálie nebo Chorvatska a víte, že máte potravinovou alergii, ujistěte se, že máte sebou dostatek vlastního jídla. Čím více, tím lépe. Víte tak, co takové jídlo obsahuje, a nemusíte se bát, že při jeho konzumaci vám naskáčou pupínky. Pokud máte při dovolené strach jíst v restauracích, doporučujeme spíše nakupovat v místních supermarketech, kde je na obalu napsáno, co potravina obsahuje, případně jaké alergeny jsou v ní obsaženy.
Tip č. 3 – NEBOJTE SE ZEPTAT!
Jestliže víte, že na svou oblíbenou dovolenou se chystáte letecky a nevydržíte v letadle bez jídla a pití, pamatujte, že nemusíte přesně vědět, co dostanete, resp. co budete jíst. Je sice hezké, že si v letadle objednáte bagetu, ale skutečně ta bageta neobsahuje koření, na které jste alergičtí nebo třeba dresink, který vaše tělo nestráví? Vždy je dobré se letušky optat na to, zda mají na palubě jídlo, které neobsahuje alergeny. Nebojte se je vyjmenovat, případně vysvětlit, jakou máte alergii. Na otázkách není nic špatného a letušky jsou povinné vyhovět všem pasažérům, v tomto případě zejména.
Tip č. 4 – CIZÍ ZEMĚ SI ŽÁDÁ ZNALOST MÍSTNÍHO JAZYKA!
Že to nemá s alergií nic společného? Ba naopak, znalost cizího jazyka, nebo alespoň toho anglického je základ, zejména tehdy, pokud trpíte alergií na určité potraviny. Před dovolenou se naučte, nebo si alespoň napište seznam potravin nebo látek, na které jste alergické a naučte se je v cizím jazyce. Případně i otázky s tím spojené, např. „Obsahuje tato polévka hrách?“. Ten, kdo vám jídlo podává, vám bude schopen tak říci, zda jídlo, které se chystáte konzumovat, obsahuje složky, na které jste alergičtí – tím se vyhnete případnému šoku.