Jak správně uvařit zázvorový čaj?
Na zázvor nedaly dopustit už naše babičky, avšak teprve v poslední době se v kuchyních připravuje snad na všechny možné způsoby. Mnoho lidí si totiž uvědomilo, jaké zázračné účinky zázvor má; obsahuje mnoho vitamínů (A, B1, B2, C a E), minerálních látek, vápník a železo. Mimo jiné také posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol, pomáhá při redukci váhy a působí jako účinné afrodiziakum. Zázvor je prostě takový všelék a my si dnes ukážeme, jak si z něj připravit chutný čaj. Zázvorový čaj se hodí zejména v obdobích chřipkových epidemií, které tu řádí snad neustále.
Samotná příprava čaje je velice jednoduchá. K přípravě zázvorového čaje budete samozřejmě potřebovat zázvor. Dále si k ruce připravte čerstvý citron, med a 1 litr vody, bez které bychom si čaj asi těžko dokázaly představit.
Nejdříve si vezmeme kousek zázvorového kořene, který si oloupeme škrabkou na brambory. Oloupaný zázvor pečlivě omyjeme a nahrubo nastrouháme tak, aby vystačil zhruba na 2-3 čajové lžičky. Nastrouhaný zázvor zalijeme vroucí vodou. Necháme vylouhovat 3-5 minut. Čím déle necháte louhovat, tím intenzivnější bude chuť nálevu. Poté do čaje vymačkáme čerstvou citronovou šťávu a zamícháme. Medem se sladí až tehdy, je-li nálev mírně vychladlý; ve vroucí vodě by totiž med ztratil všechny důležité vitamíny. Ještě jednou zamícháme a necháme 5-10 minut odstát. Hotovo. Můžete pít.
Jak samy můžete vidět, příprava zázvorového čaje se v mnohém podobá přípravě klasického sypaného čaje, a tak není důvod, abyste to nezkusily. Snad jen při louhování si dejte větší pozor, abyste to s dávkováním zázvoru nepřehnaly, protože to by vás pak mohlo pořádně prohřát. Čaj by se neměl pít s kousky zázvoru; ty jsou totiž natolik silné, že by mohli poškodit žaludeční stěnu. Pijte proto jen zázvorovou šťávu, která příjemně prohřeje a pročistí Váš organismus.