Proč otékají nohy
Oteklé nohy rozhodně nejsou nic příjemného. V poslední době mohou tyto problémy postihovat stále větší a větší procento žen. Některé důvody vzniku otoků mohou být prosté, jiné už mohou značit složitější choroby. Pojďme se tedy podívat na možné příčiny otoku nohou.
Pozor na boty, ale i vysoké teploty
Problémy s otoky nohou jsou velmi časté v létě. Může za to nejenom teplo, ale také vaše případná obuv. Ta totiž zapříčiní pro tělo nepřirozený nášlap chodidla, nepřirozenou polohu nohy, a problém může být na světě. Velmi častými příčinami jsou poté boty bez plné paty, nebo s tvrdší špičkou.
Druhým problémem spojeným s běžným životem může být i časté sezení. Máte-li sedavé zaměstnání, pravděpodobně se vám tyto problémy také nevyhnou. Vše je způsobeno tím, že krev vlivem gravitace zůstává v dolních končetinách, a jelikož se nohy nepohybují, není činnost žilního systému nijak výrazněji stimulována.
Otékání nohou značí i problémy s ledvinami nebo játry
Další poměrně výraznou příčinou mohou být i naše ledviny. Fungují-li špatně, znamená to špatný odvod tekutin z těla, a tím i vznik tohoto problému. Podobně jako v případě sezení, i zde za to částečně může gravitace. Stejné otoky nohou ale mohou působit také játra, a to při nedostatečné produkci bílkoviny zvané albumin. Ta totiž brání tomu, aby tekutiny pronikaly z cév do tkání.
Nejčastější důvod? Těhotenství, nebo chronická žilní choroba
Zatímco v případě první příčiny se nemusíme znepokojovat, jelikož tělo pouze reaguje na větší množství tekutin, v případě té druhé už je tu důvod, začít se zajímat o možná řešení. Základem tohoto problému je ztráta napětí v mnohou, což vede k nedostatečnému vytlačování krve do horní části postavy. A zatímco v případě počátečních fází těchto problémů mohou pomoci speciální punčochy, při velkých problémech je nezbytná i návštěva lékaře a předepsání potřebných léků.