Bajecnazenska.cz

Jak na stěny ve starém domě?

Pořídili jste si starší dům a teď bojujete s vlhkými zdmi, nehezkými mapami a vznikajícími plísněmi? V první řadě je nutné zaměřit se na příčinu a poté vlhkost začít řešit. V tomto článku se dočtete o nejběžnějších příčin a jak poté postupovat.

Proč vlhkost v domě řešit?

Vlhkost je nutné řešit. A čím dříve, tím lépe. Má to několik důvodů. Nasáknutá voda a vznikající vlhkost snižuje:

  • soudržnost a nosnost domu,
  • tepelnou izolaci,
  • estetickou kvalitu zdiva,
  • životnost stavby
  • vytváří živnou půdu pro další problémy (např. vznik plísní),
  • narušuje stavební konstrukci (dřevo hnilobou, kov rzí, nátěry zplesnivěním),
  • ohrožuje naše zdraví (např. vznikajícími plísněmi).

Je třeba stanovit příčinu

Než se člověk pustí do jakýchkoli zásahů a boji proti vlhkosti, je nutné najít příčinu, aby se podobný problém již neopakoval. Často u starších domů bývá problém ve vzniku vlhkosti v podloží a okolní zeminy. Ne vždy to ale tak musí být. Někdy stojí za vlhkostí poruchy rozvodů vody, topení nebo kanalizace. V případě, že se vlhkost neprojevuje stejnoměrně po celém domě, ale spíše jen jako ojedinělá ložiska, na vině mohou být:

  • domácích rozvody,
  • špatně napojené okapy a svody dešťové vody a kanalizace.

Dále může být na vině i takové věci jako netěsnící okna, nekvalitně provedené zateplení fasády, nedostatečné větrání, nedostatečné vytápění místností, havárie v podobě prasklého potrubí, vytečení pračky nebo myčky, povodně a špatná hydroizolace. Příčiny vlhkosti mohou být i kombinované. Důležité je však na příčinu přijít a na základě toho dále postupovat.

Pomozte si vysoušečem vzduchu

Pokud nebude problém v pravidelném větrání, pořiďte si na vysoušení vlhkého zdiva odvlhčovač, který může pomoci. Vysoušeče vzduchu mají tu výhodu, že dokážou udržet určitou hodnotu vlhkosti a zamezují kondenzaci par, které stojí za vznikem plísní.

V dnešní době je na trhu několik odvlhčovačů:

  • kondenzační odvlhčovače,
  • adsorbční odvlhčovače,
  • horkovzdušné vysoušeče,
  • infrapanely a topné panely.

Záleží jen na vás, který vám bude nejvíce vyhovovat a který pořídíte.

Jak na vysoušení zdiva

Je-li vlhkost v domě dlouhodobě, je třeba přistoupit k razantnějšímu řešení vysoušení zdiva. Řešením je celková hydroizolace stěn, což je stavební zásah, díky kterému vytvoříme nepropustnou bariéru. Existuje několik možností, jak se tato hydroizolace provádí.

  • Podřezání zdiva – zde se v první řadě odstraní původní vlhká omítka a zdivo až na vápenatou maltu. Poklad se upraví tak, aby byl rovný a mohl do něj zajet stroj. Do vzniklé mezery se pak vloží izolační fólie a natloukají se pevnostní klíny, které zamezí sesedání zdiva. Vzniklé mezery se nakonec vyplní cementovou směsí.
  • Podsekání zdiva – je vhodné u kamenného a smíšeného zdiva. Toto zdivo se po malých úsecích vybourává. Následně se podklad vyrovná a po vložení izolace se opět dozdí.
  • Izolace pomocí nerezových plechů – je další možností. Používají se k tomu vlnité plechy, které se zarážejí do maltové spáry. Výhodou této metody je, že se zdivo nemusí podřezávat ani podsekávat.

Sanace vlhkého zdiva

Sanace je skvělou volbou k okamžitému odstranění vlhkých míst, čímž zabráníte vzniku dalších bakterií a plísní. Sanace zdiva rovněž přispívá k prodloužení životnosti konstrukce domu a zlepší se i izolační vlastnosti samotného zdiva. A jak je možné, že je sanační omítka lepší než ta klasická? Je to kvůli přítomnosti většího množství pórů. Díky nim se rychleji propouštění vodní páry a zdivu tak umožňuje rychleji schnout.

Nevytvářejte další vlhkost

Vlhkost v bytě vytváří i sám člověk. Děláme řadu činností, které stojí za vznikem vlhkosti v interiéru – např. sprchování, vaření, praní a sušení prádla. Řada lidí dostatečně nevětrá, což vede ke srážení vodní páry, která se následně vsakuje do stěn.

Minimalizujte vznik tohoto druhu vlhkosti a to tím, že při vaření budete používat digestoř nebo větrák, bude se pravidelně větrat, prádlo budeme věšet ven nebo pořídíme sušičku, čímž minimalizuje vznik vlhkosti a problémů s tím spojené.



Leave a Comment

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!