Bajecnazenska.cz

Poklady balkánské kuchyně na vašem stole

Když se řekne Balkán, většina z nás si představí balkánský sýr, někdo možná ještě rakiji a zeleninový salát. Balkánská kuchyně je však mnohem bohatší a rozhodně vám má co nabídnout. Přijměte pozvání ke stolu plnému balkánských dobrot, které si zvládnete připravit i doma.

Možná vás to překvapí, ale za balkánskými specialitami nemusíte cestovat tak daleko. Velký vliv balkánských specialit je patrný už Maďarsku. Zcela očekávaná je pak v Rumunsku, Bulharsku nebo v Albánii.

I když není vždy jasné, odkud vzal daný recept inspiraci, jisté je, že se rozhodně nebudete nudit. Jídlo je totiž vždy pestré a divoké jako balkánské země. Především ve východních zemích jsou patrné orientální vlivy, nejen co se týká koření, ale i servírování.

Balkánské menu

Balkánské menu začíná různými předkrmy, které mají za úkol povzbudit chuť k jídlu. Říká se jim meze a kromě balkánské kuchyně je můžete potkat i jinde. Někdy se podávají jako pohoštění k alkoholu. Dá se říci, že je to obdoba španělských tapas. Často jsou to olivy, oříšky, Prosciutto, salámy, mazlavé sýry a v oleji nebo octu nakládaná zelenina. Vše se servíruje v malých mističkách.

Ucelenými předkrmy jsou pasty ze sýra, maso nebo zelenina, pečený lilek, jídla z vajec a nadívané vinné listy. Za předkrm se považuje i polévka, před hlavním jídlem se podává často vývar.

Hlavní jídlo

Jako hlavní jídlo se obvykle servíruje lokální ryba, maso či zelenina. Záleží to na tom, kde přesně se nacházíte, v chudších vnitrozemských oblastech to bude spíše zelenina, zatímco u moře ryby. Balkánská kuchyně je plná grilovaných jídel, například grilované ražniči a čevapčiči, plieskavica, pilaf nebo musaka. Ke grilovanému masu se obvykle podává salát a čerstvý chléb. Kromě čerstvé zeleniny je oblíbený i Ajvar – zeleninová čalamáda, která se podává většinou v zimě. Připravuje se z lilků, paprik a rajčat. V Bosně byste k jídlu dostali ještě kajmak, což je druh kyselé smetany.

K ragú a jiným minutkám se dávají přílohy jako kukuřice nebo knedlík. Oblíbené jsou také pokrmy z kotlíku, které se připravují při svátcích a společenských oslavách pro větší skupiny lidí. Vaří se čobanac obdoba našeho guláše, dále srbská fazolová polévka, a také rybí paprikáš – vývar z dušených kousků ryb, kterým se zalévá cibulo-paprikový základ připravený na sádle či slanině. K tomu se servírují domácí nudle.

Moučník

Jako dezert se podávají opět sýry a čerstvé ovoce, k tomu sladké drobné pečivo a silná turecká káva, která se připravuje v džezvě. Právě sladké pečivo znáte ze svých dovolených, jmenuje se baklava a připravuje se kromě balkánských zemí i třeba v Turecku nebo v severní Africe. Malé dortíčky z listového těsta slazené medem a cukrovým sirupem a plněné ořechy rozhodně stojí za ochutnání.

Bez koření není Balkán

Balkánská kuchyně je proslulá svými vůněmi, za které je zodpovědné koření. Typické je používání bylinek (majoránka, bazalka, šalvěj, mateřídouška, rozmarýn a kopr), kořenicích směsí (čubrica). Typické je také používání olivového oleje ochuceného paprikou a česnekem.

Dostali jste chuť na některou z balkánských specialit, ale nevíte, jak si je připravit? Můžete se obrátit na některou z restaurací, kde se na balkánské pokrmy specializují.

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!