Mastné vlasy aneb osvědčené tipy jak se o ně starat II.
V prvním díle o mastných vlasech jsme si povídali o tom, jaké jsou důvody, že vaše vlasy občas připomínají olejovou koupel, zároveň jsme probrali, jak zjistíte, zda jste majitelkami mastných vlasů a taktéž jsme se věnovali základní péči o mastné vlasy. Nyní pokračujeme druhým dílem, který se bude zabývat problematikou mastných vlasů ještě o něco více.
Mastné vlasy a správné mytí
První a důležitou zásadou při mytí vlasů je, abyste je nikdy nekropila příliš horkou vodou. Optimální teplota vody při mytí mastných vlasů je 40-45 °C. Chcete-li se zbavit nadměrnému maštění vašich vlasů, používejte speciální šampony určené pro mastné vlasy, které mají průhledné složení a obsahují bylinky. Dále si pamatujte, že mastné vlasy je třeba při jedno mytí umýt dvakrát a vždy je nutné nechat šampon působit alespoň 3-5 minut na jedno mytí. Pouze tak bude možné, aby šampon začal skutečně účinkovat a zbavovat tak vaše vlasy nadměrné mastnoty. A jak postupovat při mytí? Zaručeně doporučujeme nanést šampon krouživými pohyby a po nějakou dobu vlasový šampon řádně rozmasírovat – jedině krouživými pohyby se lze zbavit mastnoty. V žádném případě současně nemyjte vlasy horkou vodou – to mazové žlázy jen aktivuje.
Majitelkám mastných vlasů zároveň nedoporučujeme používání vlasových kondicionérů, balzámů a masek – mohou váš stav vlasů jen zhoršit, protože vaše vlasy budou vypadat těžce, budou skleslé, bez objemu a na konci dne zase mastné. Pokud máte smíšený typ vlasů, používejte kondicionér pouze na konečky vlasů.
Jak správně mastné vlasy vysoušet?
Až své vlasy umyjete, nyní se zaměříme na správné sušení. Nejlepší pro všechny typy vlasů je, když je necháte volně a přirozeně uschnout, ovšem majitelkám dlouhých vlasů mohou být mokré vlasy nepříjemné a majitelky krátkých vlasů zase chtějí mít po usušení nějaký účes – ne vrabčí hnízdo. Ovšem, musíme vás zklamat, protože ani fén není příliš velký kamarád s mastnými vlasy, dokáže totiž taktéž velice rychle aktivovat mazové žlázy. Doporučujeme vám tedy při fénování použít studený vzduch a je nutné mít fén od vlasů alespoň 30 cm. Zároveň při fénování předkloňte hlavu a pomocí kartáče s přírodními štětinami pomalu a lehce češte vlasy tak, abyste se co nejméně dotýkala pokožky hlavy – tím se vyhnete stimulaci žláz.
Úprava mastných vlasů
Jinými slovy úprava vlasů po mytí a vyfoukání nebo přirozeném uschnutí. Je jasné, že ženy mají tendenci používat velké množstí stylingových prostředků, ovšem pro majitelky mastných vlasů to není doporučeno – pěnová tužidla, gel, lak na vlasy – všechny tyto přípravky mohou zhoršit stav vašich vlasů. Pokuste se je tedy používat co nejméně. Bylo by dobré si zakoupit speciální sprej na vlasy pro mastné vlasy, které je nezatěžuje a zároveň vám zajistí silnou fixaxi.
Chcete-li doporučit účes, který vám prakticky pomůže zakrýt to, že se vám snadno mastí vlasy, doporučujeme nosit vlasy navlněné, s objemem, nikoliv rovné jako hřebíky.