Řešili jste už někdy otázku materiálu šperků?
Přemýšleli jste už někdy nad tím, zda při vybírání šperku také zohledňujete to, z jakého je materiálu? Pokud je, bylo by možná se někdy zamyslet nad tím, který materiál je vhodný, ne jen nad tím, jak šperk vypadá. My vám povíme, z jakých materiálů může šperk být a co vám to přinese.
Čím dražší šperk, tím lepší? Rozhodně to tak nemusí být. Šperk z drahého materiálu sice může být krásný a působit luxusně, ovšem nemusí svým uživatelům přinášet to nejlepší.
Z jakých materiálů tedy může váš šperk být?
STŘÍBRNÉ ŠPERKY
Stříbrné šperky patří bez pochyb mezi jedny z nejvíce oblíbených společně se zlatými. Asi největší výhodou stříbrných šperků je, že jsou cenově dostupné, a přesto se řadí mezi drahé kovy. Mnohdy vypadá stříbrný šperk mnohem luxusněji a moderněji, než šperk zlatý. I přesto se bohužel i stříbrný šperk vyznačuje něčím, co může uživatelům později vadit. Stříbrný šperk se snadno poškrábe, má sklony k černání a postupem času se jeho lesk ztrácí.
ZLATÉ ŠPERKY
Nyní se podíváme na výhody, nevýhody a fakta šperků ze zlata. Jistě víte, že zlato se na rozdíl od ostatních šperků liší tím, že je k dostání v několika barvách a karátech. Obecně platí fakt, že čím vyšší karátové číslo, tím je šperk ryzejší. Mezi nejpopulárnější barvy zlata v dnešní době patří bílá a žlutá.
Jaká jsou ale výhody pořízení zlatého šperku? Většina z vás očekává dlouhý seznam, ale ve skutečnosti se zlatý šperk vyznačuje nejvíce (a pouze) svou hodnotou a pěkným vzhledem. Možná vás utěší fakt, že zlaté šperky se snadno udržují a ve většině případů nečernají. Oproti tomu má zlatý šperk i několik nevýhod. Postupem času, stejně jako šperk stříbrný, ztrácí na svém lesku.
TITANOVÉ ŠPERKY
Titanové šperky patří bez pochyb také mezi jedny, které se řadí mezi nejoblíbenější, avšak jejich koupě není tak na vysoké úrovni, jako u zlatých a stříbrných či ocelových. I přesto musíme stát za tím, že titanový šperk je jeden z nejsilnějších kovů. Díky tomu je náročný na údržbu. Za to ale vydrží delší dobu a je poměrně lehký. Titanový šperk také zároveň lze považovat za novinku ve šperkařství.
Proč si pořídit titanový šperk? Kromě výše zmíněných důvodů lze říct, že má dlouhou životnost a je hypoalergenní. Nutno však podotknout, že titanový šperk je poměrně drahý.
ŠPERKY Z CHIRURGICKÉ OCELE
Stejně jako jsou známé šperky stříbrné a zlaté, stejně tak jsou známé i šperky z chirurgické ocele. Někteří lidé si pořizují šperk z tohoto materiálu proto, že se podobá stříbru. Jeho největší výhodou je, že je tvrdší a nečerná. Navíc se jedná o cenově dostupný materiál, tudíž šperky nejsou drahé. Šperky z chirurgické ocele jsou odolnější a vždy jsou k dostání v různých barvách, tvarech a designech.
Nevýhodou je, že se snadno poškrábají a nemají takový čirý lesk, jako např. šperky stříbrné.
Kromě zlatých, stříbrných šperků a šperků z chirurgické oceli, si člověk může vybrat také šperk potáhnutý rhodiem. Šperk s rhodiem je bez pochyb nejvzácnější a nejdražší. Stejně tak si žena může pořídit i šperk volframový (tungsten). Jedná se vlastně o sloučeninu volframu a uhlíku. Výhodou je, že tento šperk nelze poškrábat. Vysoce oblíbené jsou v současné době volframové snubní prstýnky.
Pokud se však chcete dozvědět více informací o tom, jaké jsou výhody, nevýhody, fakta jednotlivých materiálů šperků, přečtěte si tento článek. Dozvíte se také navíc, který materiál je pro koupi šperků nejvhodnější a zjistíte, kde si šperk z jednotlivých materiálů pořídit.