Bajecnazenska.cz

Obrana proti psům – paralyzér nebo pepřový sprej?

Necítíte se na ulici bezpečně? Bydlíte v rizikové oblasti? Bojíte se, aby vašeho čtyřnohého miláčka nebo vás nenapadnul při venčení jiný pes? Nebo dokonce máte zkušenosti s přepadením? Nenechávejte svoji bezpečnost náhodě a vybavte se některou z účinných obraných pomůcek. Pokud nejste právě specialistou na osobní obranu, bude lepší zapomenout na obušky, taktická pera nebo nože a raději investovat do koupě paralyzéru nebo pepřového spreje. Která varianta bude lépe odpovídat vašim potřebám?

Elektrické paralyzéry najdeme na trhu v mnoha provedeních. Malý, ale mnohdy výkonný paralyzér v podobě rtěnky nebo pera dokáže agresora nemile překvapit. Výrobky delších rozměrů s vystouplejšími elektrodami naopak lépe pronikají vrstvami zimního oblečení a jsou snadněji použitelné například právě proti psům. Na e-shopu Braň se je možné sehnat i paralyzéry dlouhé až 50cm, které jsou použitelné jako plnohodnotný obušek. Velice užitečná je u paralyzéru pojistka připevněná poutkem k zápěstí, po jejímž vytrhnutí nemůže útočník použít paralyzér proti oběti. Účinnost paralyzéru závisí do značné míry na jeho napětí. V nabídce Braň se najdete paralyzéry v rozpětí od 100kV až do téměř 4MV. Takový výboj působí již na pohled jako účinná výstraha zejména proti psům. Nevýhodou paralyzérů je nutnost přímého kontaktu a poměrně vysoká pořizovací cena oproti pepřovým sprejům.

Pepřové spreje mohou být stejně jako paralyzéry vybaveny mnoha přídavnými funkcemi jako je lampa k oslnění agresora nebo mohou mít podobu běžného nenápadného předmětu. Braň se nabízí i pepřové spreje určené speciálně proti psům. Významným parametrem pepřového spreje je jeho objem. Malé lahvičky sice spolehlivě vejdou do každé dámské kabelky, nicméně jejich obsah se spotřebuje během několika málo sekund, což může být problém, pokud sprej použijete na delší vzdálenost (u tekutých střel i 6m) a minete cíl. Pět vteřin, které bývají uváděny jako přibližná délka souvislého stříkání u 40ml spreje může sice znít jako velice krátká doba, nicméně i po krátkém zasažení sliznic (např. vdechnutím) není agresor obvykle schopen pokračovat v útoku. Zajímavou variantou je i kombinace paralyzéru a pepřového spreje v jednom.

Závěrem dodejme ještě několik rad pro pejskaře. Mimo možnost, že bude napaden váš pes, můžete být při venčení napadeni i vy, přičemž vám váš pes přispěchá na pomoc. Zejména u větších služebních plemen se stává, že pes odmítá agresora pustit z čelistí. Jednou z velice mírných metod vyproštění agresora je polít psa ledovou vodou. Kolik z nás s sebou ale při venčení nosí kyblík vody? Jinou nedestruktivní metodou je páčení čelisti, ke kterému se skvěle hodí pomůcka zvaná bridstick. Vzhledem připomíná dřevěný nůž, který se zasune psovi mezi zuby a poté se použije jako páka. Tato metoda se původně používala pro oddělování psů při psích zápasech, správným postupem je tedy možné oddělit i plemena s velmi silným stiskem. Další osvědčenou variantou je udeřit psa do čumáku. Na některé vytrvalejší psi však nepůsobí ani tento způsob. Pro tyto případy se doporučuje pevně chytit psa za varlata, případně je skutečně začít drtit. Při tomto postupu se opravdu pustí i nezdolní pitbulové. Problém nastává, pokud je vás miláček fenka. Zde se jako velice účinná, byť neméně tvrdá metoda doporučuje utáhnout psovi kolem ohryzku vodítko a stáhnout jej, dokud se nezačne dusit. Reflexy spolehlivě zajistí, že se pes pustí.
Braňte se!



Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!