Proč nám lidé vlastně závidí?
Položili jste si někdy otázku, zda je závist škodlivá? Nebo otázku, proč lidé vlastně závidí? I závisti se lze vcelku jednoduše vyhnout, nebo se alespoň pokusit o to, abyste lidem nedávali důrazný důvod k závisti. Pojďme si o ní něco povědět.
PROČ LIDÉ ZÁVIDÍ?
Připadá vám, že lidé, kteří jsou plní závisti, mají tendence druhým ničit to, co sami vybudovali? Možná se budete divit, ale závist patří k přirozeným lidským citům. Proč? Je zcela přirozené, že mají lidé tendence porovnávat se s druhými v různých oblastech. Stejně jako ženy porovnávají krásu mužů a muži porovnávají krásu žen. lze porovnávat vše – finanční či společenskou stránku, prostě cokoliv. Závist na rozdíl od některých jiných citů nemá hranice, a zatímco cit jako je láska je jednoznačný, závist se ubírá mnoha směry – lze totiž závidět různé věci – kariérní růst, peníze, fyzický vzhled, šťastný život, dobrého partnera aj.
ZÁVIST JE NEGATIVNÍ LIDSKÝ CIT
I přesto, že by se mohlo zdát, že se snažíme závist nějakým způsobem bránit, není to tak, narovinu lze říci, že závist je negativní cit, neboli vlastnost, chcete-li, protože lidé, kteří závidí různé věci mohou být lidmi s negativní energií. A pokud si říkáte, že každý někdy něco závidí, máte pravdu, ale jsou dva druhy závisti – aktivní a pasivní, můžeme-li to tak říci. Pasivní závist je cit, jenž se neprojevuje na venek. Člověk, který pasivně závidí si „v duchu“ řekne, jak se máte dobře a že by to chtěl taky, ale člověk s aktivní závistí vás pomlouvá za zády nebo vás uráží. Obecně také platí fakt, že nenávist neexistuje, resp. nenávist je skrytá závist.
Lidé, kteří závidí, se v mnohých případech snaží člověku, o kterém si myslí, že toho má „příliš“ zničit život, nebo mu alespoň nějakým způsobem zničit to, co mu závidí. Pokud i vy máte v okolí člověka, o kterém víte, že je opravdu závistivý člověk, mezi jeho vlastnosti může patřit i osamělost nebo může trpět chronickým stresem.
JAK SE CHRÁNIT PŘED ZÁVISTÍ?
Říkáte si, že před závistí se nelze uchránit? Na jednu stranu máte pravdu, ale mnohdy lidé vzbuzují závist v lidech i vlastním chováním. Jako příklad lze uvést Facebook nebo Instagram, kde lidé zveřejňují své příspěvky a fotky – pokud si člověk každý týden dává fotky svých nákupů z luxusních obchodů, může to v některých lidech skutečně vzbudit závist. Jestliže se před ní chcete chránit, udělejte alespoň to, co je možné – nenechte nahlížet do svého soukromí. Nezveřejňujte fotky svého bytu, svých nových nakoupených věcí apod. Jednoduše řečeno, mějte své soukromí, radujte se z věcí, které vás činí šťastnými sami nebo s tím, kdo ji s vámi sdílí.
Ženy se také často setkávají se závistí v práci. I té se lze vyhnout. Jednoduše postačí, když se nebudete chlubit úspěchy svého manžela, svých dětí nebo svým platem. Při rozhovoru s ostatními si dejte pozor na to, aby to nevypadalo, že se vychloubáte. Pokud vám někdo něco pochválí, ať už to jsou nové šaty nebo úspěch práci, reagujte slovy „Děkuji, mám z toho radost“, ale nikdy ne „Já vím, že si to zasloužím“.