Náš mozek a fakta – tohle vás bude zajímat!
Lidský mozek je často označován za nejsložitější orgán vůbec. Výzkumníci o něm zjistili však mnoho velmi zajímavých faktů – zejména co se týče psychologické charakteristiky osob.
Můžete se pokusit předpovědět pravděpodobné chování člověka v určité situaci, jak pravidla říkají, ale mnoho vědců ne zcela chápe mnoho dalších věcí. Jakmile ale začnete testovat sami sebe, můžete toho o sobě a vašem mozku mnoho zjistit.
Fakta o našem mozku:
1. Lidé jsou nepozorní
Lidé jsou často zaslepení a nevidí to, co se jim děje přímo před nosem – zejména pokud jsou zaměřeni na něco jiného.
2. Člověk může myslet na 3-5 naráz
Vědci poukazují na existenci práva magického čísla sedm plus/mínus dva. Takže, podle této teorie, člověk není schopen myslet v jednom okamžiku na více jak 5-9 věcí. Krátkodobá paměť ukládá většinu informací zhruba na 20-30 sekund, déle ne – poté lidé zapomenou všechno, pokud si dané informace znovu neopakují.
Většina lidí dokáže udržet v mysli zhruba 7 různých věcí po krátkou dobu, ale je téměř nemožné a velmi obtížné udržet deset různých věcí ve vaší mysli.
Nedávná studie prokázala, že lidé dokáží ukládat i méně informací v mysli. Krátkodobá paměť člověka je omezená. Například, nelze si pamatovat všechna telefonní čísla, co máte v mobilu, na to mozek prostě není stavěný.
3. Lidé sotva vnímají červené a modré věci
Vtip je v tom, že tyto barvy jsou použity ve většině národních vlajek, ale právě modrá a červená barva je špatně na pohled vnímána – zejména objevují se pospolu.
Je to způsobeno tzv. účinkem chromostereopsis. Tento efekt zapříčiní, že určité barvy mohou být vnímány, zatímco jiné vymizí – to způsobuje únavu očí. Tento účinek je patrný zejména v kombinaci modré a červené, stejně jako zelené a červené.
4. Osoba nedokáže udržet pozornost jedné věci déle jak 10 minut?
Vědci tvrdí, že pokud se chystáte na důležitou schůzku a ono téma schůzky vás zajímá a onen mluvčí na ni popisuje předmět v dobrém slova smyslu, nejdelší doba, kdy můžete udržovat se koncentrovat, je ale zhruba 7 až 10 minut. Delší pozornost onomu tématu budete věnovat sice určitě, ale vaše pozornost už bude slabší, a proto je dobré si dát pauzu, abyste mohli zůstat plně soustředění.