Představují parfémy zdravotní riziko?
Snad každá moderní žena si nedokáže představit svůj všední den použití parfému. Patříte mezi ně také? Pak byste možná měli vědět, že i parfémy mohou představovat určité zdravotní riziko. A nejedná se jen o ty levné z tržnice, ale i o ty drahé a luxusní. Co o tom víme?
Většina z vás jistě netušila, že v roce 1973 se v USA vůbec nemuselo na obale parfému uvádět celé jeho složení, tedy složky, které parfém obsahuje. Prodávaly se tedy i parfémy, jejichž složení nebylo plně testováno.
Z toho důvodu byla nedávno provedena kontrola náhodně vybraných parfémů, přičemž se ukázalo, že každý z nich obsahoval v průměru 14 složek, které nejsou výrobci uváděny na obale ve složení. A ptáte se, které známé parfémy to jsou? Tak třeba Acqua Di Gio (Giorgio Armani) – 17 látek nebylo uvedeno ve složení nebo i parfém Coco Chanel obsahoval složky, o kterých nebylo na obale vůbec psáno.
V takové souvislosti si můžeme položit otázku, proč vlastně výrobci na obal neuvádí celkové složení parfému? Obsahují snad nějaké nebezpečné nebo zakázané složky? Bohužel ano. Složky, které nebyly uváděny na obale, totiž obsahují spoustu alergenů, které mohou způsobit celou řadu problémů, jako je bolest hlavy, dermatitida nebo astmatický záchvat.
Složky, které obsahují parfémy a nejsou uváděny na obale, dále mohou způsobit narušení hormonální rovnováhy v těle. A opět se zde vyskytla celá řada parfémů, mezi které patří i ty známé, jako je např. JLo Glow od Jennifer Lopez. Tento parfém obsahoval celkem 7 nebezpečných složek, které mají vážný dopad na lidské hormony – celkem 6 z nich napodobuje účinky ženského hormonu estrogenu a všech 7 z nich narušuje funkci štítné žlázy.
Jak se tedy před tímto faktem chránit? Šance jak zjistit, zda parfém obsahuje skutečně to, co je psáno na obale, je nízká, vlastně nulová. Obecně ale platí, že pouze polovina z 91 složek vůní a 46 složek parfému je pro lidské tělo bezpečná, což jsou opravdu nízká čísla.