Vědci se shodují – zmrzlina se pro vás může stát drogou
Máte rádi zmrzlinu? Přímo umíráte touhou si ji vždy dát, když vidíte cukrárnu nebo kterýkoliv zmrzlinový stánek? Měli byste vědět, že vědci se shodují, že zmrzlina se pro vás může stát drogou.
Ano, je to skutečně tak. Vědci z Oregon Research Institute (USA) došli k závěru, že si lze na zmrzlině vybudovat silnou závislost, stejně tak jako na lécích nebo drogách.
Zmrzlina jako závislost
Kyle Burger a jeho kolegové našli nový argument ve prospěch hypotézy, že některé potraviny se mohou skutečně stát návykovými. Zejména jejich nadměrná konzumace – pokud mají ony potraviny vysoký obsah tuku a cukru, jako je například právě zmrzlina, zakrývají signály, které dávají mozku, že už má tělo dost – to znamená, že nepoznáme, kdy už jsme snědli dostatečné množství, což je samozřejmě špatná zpráva.
Podle Burgera je tato otupující schopnost k dostatečným porcím velmi typická jako při užívání drog. Časopis Telegraph dokonce uvedl, že čím více si člověk dopřává onu drogu, tím menší uspokojení mu přináší.
V důsledku toho pak lidé zvyšují příjem dávek zmrzliny nebo drog.
Takže, nynější seznam nebezpečných a návykových látek zahrnuje nejen nikotin a alkohol, ale také některé potravinářské výrobky. Podle vědců potvrzují údaje teorii, že konzumace tučných a sladkých jídel mohou zkreslovat reakci na tento příjem – stejně jako je to v případě léků.
Studie zveřejněná časopisem American Journal of Clinical Nutrition požádala 151 dospívajících žen ve věku mezi 14-16 lety. Vědci jim dávali čokoládové koktejly, které samozřejmě obsahovaly také zmrzlinu. Tělesné hmotnosti každé z účastnic se pohybovaly v normálních mezích. Experiment trval několik týdnů.
Před pitím koktejlů, jim byl vždy ukázán obrázek sklenice s tímto nápojem a zároveň byla ve stejnou dobu provedena také magnetická rezonance. Ukázalo se, že všechny dívky se těšily na koktejl, ale reakce mozku ukazovala, že ti, kteří ho pily příliš mnoho, z něho měly také mnohem menší potěšení – tudíž u nich bylo nutné dávky zvyšovat.