Vědci tvrdí: Pesimismus se dědí
Divíte se, proč mají někteří lidé tu tendenci neustále vše vidět v tom nejhorším světle? My vám to řekneme!
Vědci z Univerzity v Britské Kolumbii zjistili, že proč někteří lidé mají sklony k tomu vidět vše černě. Ukázalo se totiž, že je to v genech.
Vědci zjistili, že gen, který tuto informací předává, se nazývá ADRA2b – lidé s tímto genem se snadno rychle rozčílí, mají sklony být pasivní, propadají depresím a zoufalství. Dále bylo také zjištěno, že genetická variabilita hraje velmi důležitou roli také, co se hormonů týče (například stresový hormon v kombinaci s adrenalinem má vliv na to, že člověk dohaduje nebo snadno vylítne.
Profesorka Rebecca Todd tvrdí, že toto je první studie, která poukazuje na to, že genetická variabilita má významný vliv na to, jak lidé vidí a vnímají svět. V této studii bylo přesně 200 dobrovolníků, přičemž každý z nich byl povahově jiný – pozitivní, negativní, neutrální nebo snadno se vyjadřující. Výsledky ukázaly, že lidé s variací genu ADRA2b rozuměli negativním slovům častěji, než ostatní účastníci.
Autoři této studie říkají, že tito lidé jsou právě ti, kteří se snadno naštvou a rozzuří. Místo toho, aby se těšili z krásy přírody, neustále myslí na možná rizika, negativa a jsou i často velmi smutní.