Ženy může trápit: kvasinková infekce
Ženy, ale i muži se snaží o své tělo pečovat, jak nejlépe umí, každopádně někdy i důkladná péče a hygiena nemusí stačit. Existuje totiž celá řada problémů a především nepříjemných nemocí, které mohou postihnout naše tělo a orgány. Naštěstí, s mnohými se dá snadno bojovat a léčit je. Mezi jedna z nejčastějších onemocnění, kterým trpí především ženy, ale i muži, patří kvasinková infekce. Víte o ní vše?
Některé z vás si možná pokládají otázku, jak je možné, že žena, která důkladně pečuje o své tělo, může přijít k takto nepříjemnému onemocnění, jako je kvasinková infekce. Je to prosté – vše je o kvasinkách, které se množí a „žijí“ v teplém a vlhkém prostředí. Povětšinou kvasinková onemocnění, ať už infekce nebo jiné známé nemoci, jako je např. mykóza nebo kandidóza, může postihovat také různé části těla. Ženám budou samozřejmě „nejbližší“ pohlavní orgány, přičemž jejich napadení je asi nejvíce „nepříjemné“. Kvasinková infekce a jiné nemoci se však mohou objevit i na jiných částech těla, na nehtech, v trávicí soustavě, močových cestách nebo dokonce i ve vlasech či na zubech.
Nevýhodou jakékoliv infekce je, že její léčba je dlouhodobá, avšak po odeznění veškerých problémů si každý člověk oddychne. A jak už bylo řečeno, ženy nejčastěji trápí kvasinkové infekce na pohlavních orgánech, což není dobré jak pro fyzické, tak psychické zdraví. Vás by ale určitě nejvíce zajímalo, jak to vlastně vznikne, že kvasinky napadají naše orgány. Stejně jako každá jiná nemoc, existuje několik příčin jejího vzniku, jedná se např. o nevhodnou stravu bohatou na cukry, syntetické spodní prádlo, užívání některých léků, špatná hygiena, ale také dlouhodobé užívání antibiotik i některých druhů antikoncepce.
Na otázku, jak se kvasinková infekce projevuje a jak ji tedy mohou ženy poznat, odpovídáme jednoduše. Pokud trpíte na výtoky, pocity pálení, časté močení a nepříjemný zápach, bylo by dobré navštívit lékaře a lékárnu. Infekce vzniká tehdy, když se naruší vyvážené množství mikroorganismů a kvasinek na pohlavních orgánech. Dobrá zpráva ale je, že léčba je sice dlouhodobá, ale za to poměrně jednoduchá a efektivní. V případě, že se vám stane, že budete trpět kvasinkovou infekcí, pravděpodobně vám váš lékař/gynekolog předepíše vaginální čípky nebo mast.
Mnohem lepší by bylo ale si povědět něco o tom, jak se tomuto onemocnění vyhnout. Základní rada zní: pečujte o sebe a o své zdraví. Nezapomínejte na dostatek aktivního pohybu, ale také spánku a odpočinku. Noste především čisté, bavlněné spodní prádlo a nezapomeňte na kvalitní intimní hygienu. Nepoužívejte levná, nekvalitní a agresivní mýdla a gely. Nejlepší jsou ty, které mají pH neutrální a jsou speciálně určené pro intimní hygienu. Proti různým nemocím, tedy i kvasinkové infekce, se lze také bránit tím, že budete dodržovat hygienické zásady společně s vaším partnerem. To znamená, před každým pohlavním stykem se řádně umyjte. Pokud vy, nebo váš partner trpíte jakýmkoliv jiným onemocněním, používejte kondom.
Je zcela možné, že při léčbě kvasinkové infekce vám bude lékařem doporučeno, abyste dodržovali speciální dietu, která se skládá ze zeleniny v syrovém nebo dušeném stavu, brambor, špenátu, sóji, ryb, zelí, cibule, pórku, křenu, česneku, vajec nebo sýrů. Každý postižený by měl zapomenout na vepřové maso, cukr, zpracované ovoce, konzervy a mouku. Důležité je pojídání mléčných výrobků, např. přírodní jogurty, máslo, kefíry nebo sýry.
Při dodržování těchto jednoduchých zásad je téměř stoprocentní šance, že se vám kvasinková infekce vyhne a vy budete moci spokojeně a bezstarostně žít. Vše je jen o samostatné péči a pozornosti, kterou svému tělu věnujete, proto ji nepodceňujte.