Co způsobuje a jak se projevuje nedostatek hořčíku
Hořčík (magnézium) je pro lidský organismus naprosto nezbytnou látkou protože se podílí na řadě různých procesů. Pokud se organismu hořčíku nedostává, může dojít k poměrně závažným problémům a poruchám. Podíváme se tedy na hořčík a jeho funkce trochu blíže. Seznámíme se také s tím, jak poznat, že vám chybí právě hořčík a jak zajistit optimální dávku této látky každý den.
Hořčík a jeho funkce v lidském organismu
Hořčík řídí nebo podporuje celou řadu různých funkcí v lidském těle. Je důležitý pro funkčnost mnoha enzymů a tak vlastně ovlivňuje výměnu energie v buňkách a to nejvíce v buňkách svalových a nervových. Ovlivňuje také funkci srdce i srážlivost krve. Optimální hladina hořčíku má pozitivní vliv na snižování napětí a mírnění stresu. Hořčík také napomáhá správnému fungování imunitního systému a je důležitou součástí kostí. Má dále vliv na činnost střev a močového měchýře. Význam hořčíku je tedy obrovský, a proto může nedostatek hořčíku významně snížit kvalitu vašeho života.
Projevy nedostatku hořčíku
Na nedostatek hořčíku vás tělo poměrně rychle a nápadně upozorní. Mezi projevy nedostatku hořčíku patří zvýšená podrážděnost, dále také svalový stres, nervozita nebo i úzkost. Mezi projevy dále patří svalové křeče, hlavně křeče v nohou, může dojít ke zvýšení krevního tlaku. Dalším projevem je nadměrné padání vlasů a lámání nehtů. Velké riziko představuje nedostatek hořčíku v těhotenství. Může totiž způsobit i vrozené vady. Pokud podobné příznaky pozorujete, začněte jednat. Hořčík můžete do těla dostat poměrně snadno.
Jak zajistit optimální hladinu hořčíku
Hořčík je možné přijímat v běžných potravinách, je jen potřeba hlídat si jejich pravidelnou konzumaci. Velmi často je zastoupen hořčík v potravinách jako je celozrnné pečivo, luštěniny a listová zelenina. Optimální dávku zajistíte jejich častou konzumací. Pokud chcete mít jistotu, že bude vaše tělo mít hořčíku dostatek, můžete užívat i různé doplňky stravy.